6×0

Rozpoznanie naszych myśli i tego, dokąd nas prowadzą, jest pierwszym krokiem do zmiany stosunku do nich. To, jak odnosimy się do naszych myśli, ma duży wpływ na to, jak przebiega nasz dzień. Poświęcając kilka uważnych chwil, możemy zyskać trochę przestrzeni między myślami a naszymi reakcjami i uwolnić się od nich – nie musimy za każdym razem reagować w ten sam sposób. Jest to praktyka polegająca na przełamywaniu naszych nawykowych negatywnych reakcji. Możemy się na chwilę cofnąć i rozpoznać: halo, to nie jest prawdziwy fakt – to tylko myśl. 

 

Odnotuj

Zauważ myśl lub myśli jakie pojawiają się w głowie. Zwykle nawet nie zauważamy, jak wiele dzieje się w naszych umysłach. Zauważ i uznaj, że myśli są jakie są. Są tylko myślami, a nie rzeczywistością. 

Oddech

Nie od razu przechodź do działania spowodowanego myślą lub myślami. Nie reaguj na myśli także emocjonalnie. Weź oddech i na chwilę się zatrzymaj. 

Odejdź krok w tył

Powiedz sobie, że to tylko niepokój, złość lub smutek, a ta myśl lub uczucie jest tylko myślą lub uczuciem. Nie wierz we wszystko, co myślisz! Myśli nie są faktami. Myśli to tylko myśli, a nie rzeczywistość. Nadaj swoim myślom etykietki – katastrofizowanie, panikowanie, smucenie się, martwienie się ….

Odłóż lub pozwól myśli być taką jaka jest

Nie musisz reagować na myśli lub uczucia. One przejdą. Możesz obserwować je jak chmury na niebie, które płyną zmieniają się, wreszcie znikają. Możesz zobaczyć jak Twoje myśli same odlatują w niebyt. 

Obserwuj

Zbadaj chwilę obecną, ponieważ teraz, w tej chwili, wszystko jest w porządku. Zwróć uwagę na swój oddech i wrażenia związane z oddychaniem. Zwróć uwagę na ziemię pod sobą. Rozejrzyj się i zwróć uwagę na to, co widzisz, co słyszysz, czego możesz dotknąć, co czujesz.

Obecność

Następnie przenieś swoją uwagę na coś innego: na to, co musisz zrobić, na to, co robiłeś, zanim zauważyłeś zmartwienie, lub zrób coś innego uważnie, z pełną uwagą.

Jak wyłączyć myśli zawodowe w czasie wolnym | Guy Winch

Czujesz się wypalony? Być może spędzasz zbyt dużo czasu na rozmyślaniu o swojej pracy, mówi psycholog Guy Winch. Dowiedz się, jak przestać martwić się o jutrzejsze zadania lub dusić się w biurze dzięki trzem prostym technikom, które pomogą Ci naprawdę się zrelaksować i nabrać sił po pracy.