DOBA

W momentach gorszego samopoczucia często przestajemy być aktywni, ale właśnie brak aktywności może spowodować, że poczujemy się jeszcze gorzej. Nie musimy mieć specjalnej motywacji, aby zacząć żyć aktywnie. Nie warto czekać na pojawienie się motywacji. W rzeczywistości jest odwrotnie – motywacja pojawia się w trakcie aktywności. Najpierw zacznij, zobaczysz, że motywacja i chęci przyjdą same. Możesz skorzystać z formularza DOBA, aby zaplanować swoją aktywność.

 Zaplanuj aktywność we wszystkich 4 obszarach lub tylko w niektórych z nich.  Formularz ten pomoże Ci zapisywać przebieg Twojej aktywności, dzięki czemu kiedy do niego wrócisz po pewnym czasie – ujrzysz swoje życie pod zupełnie innym kątem.

 

Akronim DOBA oznacza aktywność w 4 obszarach:

 

 

Dbałość o ciało – ćwiczenia fizyczne, medytacja, spacer, zdrowe odżywianie, leczenie drobnych lub poważnych chorób, relaks, odpoczynek i sen.

Osiągnięcia – drobne i większe sukcesy, opracowanie przepisu na nową sałatkę, praca i zakończone zadanie, uczenie się czegoś nowego, hobby, wstawanie o określonym czasie i zaplanowane chodzenie spać.

Bliscy, przyjaciele, społeczność – rozmowa z bliską osobą (telefoniczna lub zwykła), przyjazna pogawędka z sąsiadem lub sprzedawczynią w sklepie, udział w życiu społeczności, wyświadczenie komuś przysługi (nawet drobnej).

Atrakcje, zabawa, przyjemności – oglądanie wschodu słońca, oglądanie rozgwieżdżonego nieba, przeczytanie fragmentu dobrej książki, dobry deser, słuchanie muzyki.