Fakty czy opinie?

FRAGMENT WEBINARIUM

W stresujących momentach kierujemy się naszymi emocjami i opiniami. Uświadomienie sobie, że wiele myśli to opinie, a nie fakt, może pomóc nam w podejmowaniu mądrzejszych i spokojniejszych decyzji.

FAKT

  • Masz dowody na poparcie prawdziwości
  • Ma podłoże racjonalne
  • Wiele osób zgodzi się, że sprawy tak się mają – nie podlegają dyskusji
  • Rządzi głowa i rozum

OPINIA

  • Twoje osobiste przekonania, oparte na
  • Twoich emocjach i domniemaniach
  • Inne osoby nie zawsze będą podzielać Twojej opinii – podlegają dyskusji
  • Serce i emocje rządzą

Przykład:

Ludzie mogą mieć wiele różnych opinii na temat tego samego wydarzenia lub sytuacji. Jeśli ktoś, kogo znamy, przeszedł obok nas bez przywitania się, moglibyśmy pomyśleć: „celowo mnie zignorował”, „jest nadęty i niegrzeczny”, „nie chce ze mną rozmawiać, ponieważ mnie nie lubi” i tak dalej. Takie myślenie (opinie) może sprawić, że poczujemy się zdenerwowani, przygnębieni i zareagujemy w sposób, który może pogorszyć sytuację. Jedynym faktem w tej sytuacji jest to, że osoba przeszła obok, wszystko inne to opinie – nasza własna interpretacja zdarzenia. Być może w rzeczywistości przechodząc po prostu nie zauważył Cię. Jak widać w tym przykładzie kierowanie się opiniami może prowadzić do przeżywania różnych, często trudnych emocji, mających tendencję do samonapędzania się. Ponieważ opinie nie muszą być prawdziwe, a nawet bardzo często nie są prawdziwe, mogą prowadzić do podejmowania nieskutecznych działań. 

Warto zadawać sobie pytanie, czy nasze myśli są faktami czy opiniami.

• Jeśli mamy opinię, warto przyjrzeć się faktom – co naprawdę wiemy o sytuacji, co jest niepodważalnym faktem. 

• Jeśli to prawda, możemy dokonywać wyborów, co do najlepszego rozwiązania.

Nabierz nawyku zadawania sobie pytań: czy to fakt czy opinia?

Można to porównać do przejścia od nastawienia osoby, która „wie”, co się zdarzyło i jaka jest prawda, do nastawienia osoby, która „nie wie i szuka”.

Nie jesteś na łasce swoich emocji – Twój mózg je tworzy | Lisa Feldman Barrett

Czy możesz spojrzeć na czyjąś twarz i wiedzieć, co czuje? Czy wszyscy tak samo doświadczają szczęścia, smutku i niepokoju? Czym właściwie są emocje? Przez ostatnie 25 lat profesor psychologii Lisa Feldman Barrett mapowała mimikę twarzy, skanowała mózgi i analizowała setki badań fizjologicznych, aby zrozumieć, czym naprawdę są emocje. Dzieli się wynikami swoich wyczerpujących badań – i wyjaśnia, w jaki sposób możemy mieć większą kontrolę nad naszymi emocjami, niż nam się wydaje.

Dlaczego myślisz, że masz rację – nawet jeśli się mylisz | Julia Galef

Perspektywa jest wszystkim, zwłaszcza jeśli chodzi o badanie swoich przekonań. Jesteś żołnierzem, który za wszelką cenę jest skłonny bronić swojego punktu widzenia – czy zwiadowcą, którego pobudza ciekawość? Julia Galef bada motywacje stojące za tymi dwoma sposobami myślenia i to, jak kształtują one sposób, w jaki interpretujemy informacje, przeplatając się z fascynującą lekcją historii z XIX-wiecznej Francji. Kiedy twoje niezłomne opinie są testowane, Galef pyta: „Za czym najbardziej tęsknisz? Czy pragniesz bronić własnych przekonań, czy też pragniesz widzieć świat tak wyraźnie, jak to tylko możliwe?”.