Medytacja dla początkujących

Codzienna praktyka medytacji może naprawdę zmienić twoje życie. Rozwijanie regularnej rutyny ćwiczeń może być pewnym wyzwaniem, ale jest to klucz. Kluczem jest robienie choćby krótkiej medytacji każdego dnia.

  • Zacznij od zajęcia miejsca – może to być na krześle lub ławce, a nawet na ławce w parku. Jeśli wolisz podłogę, możesz usiąść na poduszce. Kluczową sprawą jest upewnienie się, że masz stabilne, solidne siedzenie. Taką pozycję można nazwać krótko – pozcyją pełną godności.
  • Teraz zwróć uwagę na dolną część ciała: nasze nogi. stopy, dół. Jeśli jesteś na poduszce, możesz po prostu wygodnie skrzyżować nogi przed sobą. Upewnij się, że kolana znajdują się na tym samym poziomie lub poniżej bioder, w przeciwnym razie po pewnym czasie będzie to niewygodne. Jeśli siedzisz na krześle, dobrze jest trzymać stopy na podłodze, całkowicie dotykając podłogi.
  • Skoncentruj się następnie na górnej połowie ciała: tułowiu. Wyprostuj, ale nie usztywniaj kręgosłupa. Spróbuj najpierw lekko się pochylić, rozluźnić się, a następnie wyprostować. Pozwól kręgosłupowi mieć naturalną krzywiznę, która ma kształt znaku zapytania. Powinieneś mieć poczucie, że jesteś wyprostowany. Jeśli masz problemy z kręgosłupem, po prostu przyjmij wygodną, wyprostowaną postawę.
  • Teraz zwróć uwagę na ramiona i dłonie. Górna część naszych ramion powinna być równoległa do naszego tułowia. Od tego momentu nasze ręce opadają i odpoczywają. Dopóki ramiona są równoległe, nie garbisz się ani nie sztywniejesz.
  • Skoncentrujmy się teraz na naszej głowie i oczach. Pierwszą rzeczą, którą robimy, jest lekkie opuszczenie brody i opuszczenie wzroku. To trochę przypomina skromną pozycję. W tym momencie możesz zamknąć oczy. Po prostu poczuj rozluźnienie oczu – wykonują tak dużo pracy przez większość czasu. To okazja, aby pozwolić im się zrelaksować.
  • Ostatnia część, na którą zwracamy uwagę, to nasz umysł i ciało razem. Najpierw zwróć uwagę na punkty kontaktowe. Zwróć uwagę, jak to jest, gdy stopy dotykają podłogi. Lub jeśli siedzisz ze skrzyżowanymi nogami na poduszce, zwróć uwagę na kontakt twoich nóg z tą poduszką; poczuj, jak twoje pośladki dotykają krzesła lub poduszki. To bardzo ważne, gdzie masz swoje punkty kontaktowe. Uważaj się za dostojnego jeźdźca, jadącego konno przez całe życie.
  • Przez chwilę po prostu zwróć uwagę na swój oddech: oddech wychodzący i wchodzący. Możesz tu zauważyć, że masz różnego rodzaju myśli. Po prostu pozwól im płynąć, obserwuj je, i wróć do siedzenia na swoim krześle, na poduszce lub na ławce, gdziekolwiek jesteś, ustabilizowany, stabilny. Jeśli coś cię denerwuje, zauważ to i wróć do siedzenia.
  • Teraz weźmy ostatni głęboki wdech… i całkowicie wydychamy. I otwórz oczy.

wysłuchaj instrukcji do medytacji

Obejrzyj całe webinarium "Medytacja w pracy"

Jak medytacja może przekształcić mózg – Sara Lazar na TEDxCambridge 2011

Niesamowite skany mózgu neurobiolożki Sary Lazar pokazują, jak medytacja może zmienić wielkość kluczowych obszarów mózgu, poprawić pamięć, zwiększyć empatię, poziom współczucia i odporność na stres.