Ćwiczenie OWOC

OWOC to akronim czterech słów: Osiągnięcie, Wdzięczność, Odkrycie, Cieszenie się. Ćwiczenie OWOC polega na tym, aby codziennie przez kilka chwil przypomnieć sobie cztery rzeczy, jakie miały miejsce w mijającym dniu. Najlepiej byłoby jeszcze to wszystko zapisać. Chodzi o przegląd i przypomnienie sobie:

> jakie miałam/miałem dziś Osiągnięcie,

> za co mogę czuć wdzięczność,

> co nowego odkryłam/odkryłem, nauczyłam/nauczyłem się i wreszcie

> co mi sprawiło radość, ucieszyło mnie.

 

Ćwiczenie to można metaforycznie opisać jako swego rodzaju szpiegowanie samego siebie w poszukiwaniu przyjemnych doświadczeń, emocji i myśli.

Każdy z nas z pewnością chce, aby jego życie kwitło, wydawało piękne, smaczne i soczyste owoce. Jednocześnie na co dzień możemy doświadczać czegoś wręcz przeciwnego. Możemy doświadczać wielu małych i większych kłopotów, problemów, nieprzyjemnych, trudnych, negatywnych emocji i czarnych myśli. Radzenie sobie z codziennymi trudnościami i pojawiającymi się przy tej okazji trudnymi emocjami lub myślami stanie się łatwiejsze o ile wyrobimy solidną podstawę. Właśnie temu, stworzeniu stabilnego fundamentu służy technika OWOC. Chodzi w niej nie tyle o poradzenie sobie z przeżywanym trudnym uczuciem, ile o zbudowanie przestrzeni w naszym umyśle, dzięki której będziemy widzieć świat i samych siebie w bardziej prawdziwy, zbalansowany sposób. Przeżywane trudne sytuacje, trudne emocje i czarne myśli staną się mniej dotkliwe, zajmą należne im miejsce, będą jedynie częścią naszego życia, a nie całym naszym życiem – choć czasem może wydawać się nam, że nie zdarza nam się nic pozytywnego.

Zwykle nasze życie jest mieszanką zarówno pozytywnych i negatywnych emocji i przeżyć. Jednak, jak wskazuje wiele badań przewaga pozytywnych emocji powoduje, że wręcz kwitniemy, rozwijamy się, jesteśmy szczęśliwi. Barbara Fredrickson zbadała jaki jest najlepszy stosunek pozytywnych emocji do negatywnych. Okazuje się, że trzy przeżywane pozytywne emocje do jednej negatywnej budują nasze szczęście. Nazwała tę zależność współczynnikiem pozytywności. Co ważne nie chodzi o wyeliminowanie negatywnych emocji, a jedynie o zdecydowaną przewagę pozytywnych emocji nad negatywnymi. Można wręcz powiedzieć, że przeżywanie negatywnych emocji jest częścią procesu życia, budowania szczęścia. Są one naturalne, ale nie jedyne. Nie chodzi o to, aby zmuszać się do przeżywania pozytywnych emocji. Jeśli będziemy próbować zmusić się do tego, w gruncie rzeczy będzie to nieskuteczne, a nawet przeciwskuteczne, nieszczere, w efekcie prowadzić będzie do pogorszenia jakości naszych emocji. Chodzi raczej o delikatne, łagodne otworzenie się na przeżywanie pozytywnych emocji, bez wymuszania, popędzania, stymulowania. Chodzi o wytworzenie zwyczaju zauważania drobnych i dużych przyjemności, zwracania uwagi na to co dobre i przyjemne. Pomocne w tym są: otwarty umysł, delikatność wobec siebie, ciekawość, szczerość zwłaszcza wobec siebie samego, autentyczność.

Problem może jednak pojawić się w tym w jaki sposób zbudować otwartość, ciekawość, autentyczność i delikatność. W tym miejscu z pomocą przychodzi ćwiczenie OWOC. Ćwiczenie to wykonujemy co najmniej raz dziennie, być może najlepszym momentem jest chwila tuż przed zaśnięciem, kiedy już uspokojeni kładziemy się spać. Może to być oczywiście każdy inny moment dnia. Ważne, aby wykonywać tę praktykę systematycznie, przez pewien czas, tak aby nasz umysł mógł w sposób naturalny zauważać pozytywne elementy, nasze serce przywykło do przeżywania przyjemnych emocji, a nasze myśli stawały się bardziej pozytywne. Najlepiej wykonywać to ćwiczenie przynajmniej kilka tygodni, codziennie. Zważywszy, że jego wykonywanie zajmuje zaledwie kilka minut, wydaje się, że utrzymanie dyscypliny przez na przykład trzy, cztery tygodnie jest możliwe. Po tym czasie zauważymy pozytywne efekty, a ponadto stanie się swego rodzaju nawykiem i nie będzie wymagać nadzwyczajnego wysiłku. Niestety „przestrojenie” naszego umysłu wymaga trochę wysiłku.

OWOC to akronim czterech słów: Osiągnięcie, Wdzięczność, Odkrycie, Cieszenie się. Ćwiczenie OWOC polega na tym, aby codziennie przez kilka chwil przypomnieć sobie cztery rzeczy jakie miały miejsce w mijającym dniu. Najlepiej byłoby jeszcze to wszystko zapisać. Chodzi o przegląd i przypomnienie sobie jakie miałem dziś Osiągnięcie, za co mogę czuć wdzięczność, co nowego odkryłem, nauczyłem się i wreszcie co mi sprawiło radość, ucieszyło mnie. Ćwiczenie to można metaforycznie opisać jako swego rodzaju szpiegowanie samego siebie w poszukiwaniu przyjemnych doświadczeń, emocji i myśli.

 

Zacznijmy od pierwszego „O” czyli osiągnięcia. Zarejestruj jeden, nawet najmniejszy sukces. Nie chodzi o wielki, niepodważalny, doniosły sukces czy osiągnięcie. Oczekiwanie wielkich sukcesów zamyka nas na doświadczanie wielu małych, drobnych, ale jednak sukcesów. Może udało ci się wziąć lekarstwa o czasie, choć często zapominasz. Nie spóźniłeś się, poszedłeś spać o zaplanowanej godzinie, odpowiedziałeś terminowo na maile, zadzwoniłeś do przyjaciół. Zauważ, co zrobiłeś dobrze, terminowo.

W czyli wdzięczność. I znowu zwykle wydaje się nam, że możemy być wdzięczni tylko za wielkie rzeczy jak na przykład wygrana w totolotka. Jednak tak naprawdę mamy mnóstwo powodów do odczuwania wdzięczności. Być może ktoś się do Ciebie uśmiechnął, przepuścił w drzwiach, był uprzejmy. Możesz być wdzięczny za to, że masz gdzie mieszkać, masz pracę, czystą wodę w kranie, świeże powietrze na zewnątrz domu. A może była dzisiaj piękna pogoda, ptaki śpiewały, a Ty czułeś przyjemny wiatr na twarzy. Pomyśl przez chwilę za co możesz być wdzięczny. Przypomnij sobie kilka takich rzeczy.

Teraz drugie „O” czyli odkrycie. Pomyśl o jednej rzeczy, której się dziś nauczyłeś, dowiedziałeś, odkryłeś. Niezależnie od tego, czy dowiedziałeś się czegoś o sobie, świecie, innych ludziach. Co nowego dziś odkryłeś? Każdego dnia dowiadujemy się nowych rzeczy, odkrywamy coś nowego. Przypomnij sobie co dziś odkryłeś.

 

Na koniec „C” czyli co cię ucieszyło, sprawiło radość, a nawet być może rozkosz. Nie chodzi przy tym o jakieś wielkie wydarzenie, ale może to być znakomity smak porannej kawy, jej zapach, miła muzyka, której słuchałeś podczas śniadania. Przypomnij sobie co sprawiło dzisiaj, że się zaśmiałeś. Być może widok za oknem sprawił, że poczułeś przyjemność. Być może kwiaty w wazonie lub na trawniku ci się spodobały. Być może poczułeś przyjemność i ucieszyłeś się zupełnie bez powodu. Przeglądnij dzień szukając momentu, w którym uśmiechnąłeś się. 

Zrób ćwiczenie od razu


Warning: opendir(//wp-content/uploads/h5p/libraries/H5P.Text-1.1): failed to open dir: No such file or directory in /wp-content/plugins/h5p/h5p-php-library/h5p-default-storage.class.php on line 510

Warning: Unable to open directory //wp-content/uploads/h5p/libraries/H5P.Text-1.1 in /wp-content/plugins/h5p/h5p-php-library/h5p-default-storage.class.php on line 512