Ćwiczenie STOP

Nazwa STOP jest akronimem czterech angielskich słów (stop, take a breath, observe i proceed). Jest to prosta praktyka, ale skuteczna. STOP to ćwiczenie krótkie, trwające od 30 do 90 sekund. Choć początkowo może być wykonywane z pewnym świadomym wysiłkiem, po pewnym czasie wejdzie w nawyk. Polega na wykonaniu czterech kroków.

Pierwszy krok Stop czyli zatrzymaj się, stań lub usiądź z wyprostowanym kręgosłupem, to niekoniecznie chodzi o fizyczne zatrzymanie się, choć może też być i tak, że staniesz na przykład podczas spaceru. Chodzi raczej o zatrzymanie autopilota, powrót uwagą do chwili bieżącej. Świadomą decyzję o skierowaniu całej uwagi na „tu i teraz”.

Drugi krok, Take a breath, a więc weź świadomy oddech, poczuj wdech i wydech, poczuj powietrze wchodzące i wychodzące z płuc. Jak już pewnie zauważyłeś, wiele ćwiczeń uważności zaczynamy od świadomego oddechu. Tak jest i tym razem. Nie staraj się pogłębiać oddechu, jakkolwiek go modyfikować, ale z pełną uwagą i ciekawością obserwuj go.

Trzeci krok Observe – obserwuj swój oddech, obserwuj ciało, obserwuj myśli, które w tej chwili się pojawiają, obserwuj emocje, nastrój, bez krytykowania, bez oceniania, przyjmuj wszystkie wrażenia, takimi, jakie są. Możesz szybko przeskanować ciało od stóp, przez nogi, biodra, brzuch, ramiona do głowy.

Wreszcie czwarty krok Proceed, czyli proceduj, kontynuuj to, co robisz, z otwartym umysłem i sercem, i ze wszystkim, co teraz czujesz, przejdź do zadań.

Wykonaj to ćwiczenie w tej chwili, ale też spróbuj je wykonać kilka razy w ciągu dnia.