Test na dobór działań budujących szczęście do twojego profilu osobowości

Instrukcja: Odpowiedz na pytania przy wszystkich dwunastu działaniach budujących szczęście. Zastanów się, jakby to było wykonywać poszczególne działania regularnie, co tydzień przez dłuższy czas. Ludzie robią to, co robią, z wielu różnych powodów. Oceń, jak ważne są dla ciebie poszczególne powody, dla których mógłbyś realizować każde z dwunastu działań.

  • Naturalność: Będę realizować to działanie, ponieważ czuję się z tym naturalnie i chcę się tego trzymać.
  • Radość: Będę realizować to działanie, ponieważ sprawia mi to radość; uważam je za interesujące wyzwanie.
  • Wartość: Będę realizować to działanie, ponieważ doceniam je i identyfikuję się z nim; po prostu chcę to robić, i to nawet nie dla chwilowej przyjemności.
  • Wina: Będę realizować to działanie, ponieważ gdybym go nie zrealizował, byłoby mi wstyd, czułbym się winny albo byłbym niespokojny; będę to robić, nawet gdybym miał się do tego zmuszać.
  • Sytuacja: Będę realizować to działanie, ponieważ chce tego ktoś inny albo zmusza mnie do tego sytuacja.

 

Test na podstawie książki: „Wybierz szczęście” Sonya Lyuobomirsky

1.Wyrażanie wdzięczności: dziękowanie za to, co masz (w obecności drugiej osoby albo będąc samemu: przez kontemplację bądź przez pisanie pamiętnika), lub wyrażanie wdzięczności i uznania wobec jednej lub więcej osób, którym nie podziękowałeś w należyty sposób.
2.Ćwiczenia optymizmu: prowadzenie pamiętnika, w którym mógłbyś zapisywać swoje wyobrażenia o twojej najlepszej możliwej przyszłości i optymistyczne myśli po to, aby ćwiczyć umiejętność dostrzegania zalet w każdej sytuacji.
3.Zwalczanie tendencji do zamartwiania się nad sobą i do porównywania się z innymi: stosowanie technik (takich jak np. przekierowywanie uwagi) pozwalających się odciąć od drążenia problemów i od myśli, w których porównujesz się z innymi.
4.Ćwiczenie aktów życzliwości: czynienie dobra innym, czy to przyjaciołom czy obcym ludziom, jawnie lub anonimowo, spontanicznie lub w sposób zaplanowany.
5.Zacieśnianie relacji międzyludzkich: wybieranie osób, z którymi chcesz zacieśnić relacje; inwestowanie czasu i energii w naprawie i podtrzymywanie więzów z innymi; czerpanie radości z przyjaźni.
6.Ćwiczenie zaradności: uczenie się, jak znosić i przezwyciężać stres, kryzysy i bolesne przeżycia.
7.Wybaczanie: prowadzenie pamiętnika lub pisanie listów po to, by uwolnić gniew i uprzedzenia w stosunku do jednej lub więcej osób, które Cię zraniły lub wyrządziły krzywdę w jakikolwiek inny sposób.
8.Robienie tego, co naprawdę Cię wciąga: wykonywanie i doświadczanie coraz to nowych rzeczy w domu oraz w pracy, w których się zatracasz, które są dla ciebie ambitnymi wyzwaniami i które cię absorbują (chodzi o wrażenie, że coś się dzieje i że nie stoisz w miejscu).
9.Czerpanie radości z życia: poświęcanie czasu i uwagi miłym chwilom po to, by pełniej czerpać z nich radość; odtwarzanie takich chwil w pamięci, rozmyślanie o nich, opisywanie ich, malowanie związanych z nimi obrazów i opowiadanie o nich innym.
10.Realizowanie celów z zaangażowaniem: wybieranie jednego, dwóch lub trzech najważniejszych celów, które są dla ciebie najbardziej znaczące; chodzi o to, żebyś zainwestował w osiąganie tych celów odpowiednio dużo czasu i wysiłku.
11.Praktykowanie religii i kształtowanie duchowej strony życia: poświęcanie więcej czasu i uwagi kościołowi, studiowanie książek o tematyce duchowej.
12.Dbanie o ciało: uprawianie ćwiczeń fizycznych, medytowanie, bycie pogodnym, śmianie się.