Wróć do zmysłów 5-4-3-2-1

 

Czarne myśli mogą być przytłaczające. Mogą przybrać formę traumatycznych wspomnień lub paniki. Takie myśli mogą wywoływać wrażenie ponownego przeżywania traumy lub całkowicie Cię pochłonąć. Szczególnie trudne są wspomnienia wydarzeń traumatycznych lub bardzo trudnych. Doświadczanie wspomnień wydarzeń traumatycznych może być przerażające i sprawiać wrażenie, jakby się tam było, w momencie traumy.

 

Jest to jedna z technik, która pomoże Ci wrócić do bezpieczeństwa chwili obecnej.

 

Pięć cztery trzy dwa jeden:

 

  1. Postaw stopy mocno na ziemi.
  2. Rozejrzyj się wokół i zwróć uwagę i nazwij (w myślach lub na głos) pięć rzeczy, które możesz zobaczyć (np. telewizor, zegar, książka, sofa, niebo przez okno).
  3. Zwróć uwagę i nazwij cztery rzeczy, które możesz poczuć (np. spodnie na nogach, krzesło przy plecach, skarpetki na stopach, wiatr na policzkach, koszulę na ciele, fakturę stołu).
  4. Zwróć uwagę i nazwij trzy rzeczy, które możesz usłyszeć (np. śpiew ptaków, zegar, radio, odgłosy sąsiada, odgłosy ulicy).
  5. Zwróć uwagę i nazwij dwie rzeczy, których zapach czujesz lub po prostu lubisz (np. kawa, zapach kwiatów).
  6. Zwróć uwagę i nazwij jedną rzecz, której smak lubisz  (np. czekolada).

3 rzeczy, których nauczyłem się, gdy mój samolot się rozbił | Ric Elias

 

Ric Elias siedział w pierwszym rzędzie w Flight 1549, samolocie, który rozbił się na rzece Hudson w Nowym Jorku w styczniu 2009 roku. Co przyszło mu do głowy, gdy skazany na zagładę samolot spadł? Na TED po raz pierwszy publicznie opowiada swoją historię.

Jak trauma z dzieciństwa wpływa na zdrowie na całe życie | Nadine Burke Harris

 

Trauma z dzieciństwa nie jest czymś, z czym po prostu sobie radzisz, gdy dorastasz. Pediatra Nadine Burke Harris wyjaśnia, że powtarzający się stres związany z nadużywaniem, zaniedbaniem i rodzicami borykającymi się ze zdrowiem psychicznym lub problemami uzależnień ma rzeczywisty, namacalny wpływ na rozwój mózgu. Dzieje się to przez całe życie, do tego stopnia, że ci, którzy doświadczyli wysokiego poziomu urazów, są trzykrotnie narażeni na choroby serca i raka płuc. Namiętny apel do medycyny pediatrycznej, by stawić czoła zapobieganiu i leczeniu urazów.