Ciesz się życiem

Dobrostan to stan długotrwałej równowagi i spokoju. Zwykle różni się od poczucia szczęścia faktem, że jest długotrwały i bardziej wyrównany. Według zaleceń Fundacji Nowej Ekonomii istnieje 5 sprawdzonych i skutecznych sposobów budowania dobrostanu osobistego i społecznego. Fundacja postuluje zamianę osławionego i mało precyzyjnego wskaźnika jakim jest Produkt Krajowy Brutto, na ciekawszy i lepiej oddający potrzeby ludzi mierzący dobrostan obywateli.  Te sposoby można ułożyć w akronim ŻYCIE. Na potrzeby tego opracowania przyjmiemy hasło: Ciesz się ŻYCIEM.

Pięć sposobów na dobre samopoczucie:Ciesz się ŻYCIEM.

 

Na podstawie opracowania Centre for Wellbeing, the New Economics Foundation.

ŻYCZLIWOŚĆ

CIAŁO

INNI LUDZIE

EDUKACJA

MINDFULNESS

Życzliwość

Zrób coś miłego dla przyjaciela, członka rodziny lub nieznajomego. Powiedz dziękuję lub po prostu uśmiechnij się do innych. Zapytaj, jacy są inni i posłuchaj. Przepuść w drzwiach, w kolejce w sklepie, zafunduj studentowi kawę. Zauważ co czyni bliskie Ci osoby szczęśliwymi i zrób to.

Matthieu Ricard: Jak pozwolić altruizmowi być twoim przewodnikiem

Ciało

Wykonuj codziennie trochę ćwiczeń fizycznych: chodź, biegaj, jeździj na rowerze, ćwicz jogę, tai chi, przeciągaj się przed komputerem lub tańcz. Oglądaj zajęcia fitness lub wypróbuj inne zajęcia online. Kup sobie smart opaskę i notuj ile kroków dziś zrobiłeś/zrobiłaś. Zamiast windą wejdź po schodach. Zamiast autem – skorzystaj z komunikacji. Im więcej ruchu tym lepiej.

Sprzedawca Nilofer: Masz spotkanie? Idź na spacer

Inni ludzie

Znajdź czas na kontakt z rodziną, przyjaciółmi i sąsiadami. Korzystaj z aplikacji do rozmów telefonicznych lub wideo, takich jak Skype, FaceTime, Zoom lub WhatsApp.  Codziennie porozmawiaj z życzliwą Ci osobą. Dobre relacje z bliskimi osobami gwarantują szczęście.

Co składa się na dobre życie? Wnioski z najdłuższego badania szczęścia | Robert Waldinger

Edukacja

Spróbuj czegoś nowego lub zacznij na poważnie nowe (lub stare) hobby: naucz się grać na instrumencie, naucz nowego języka (a przynajmniej kilku zwrotów) lub nowych umiejętności (np. bezwzrokowego pisania na klawiaturze), naucz się zdrowego żywienia, tańca, malowania, rysowania, pisania, malowania lub układania kwiatów . Bądź kreatywny! Istnieje wiele bezpłatnych kursów online, zktórych możesz skorzystać, aby nauczy się zupełnie nowych rzeczy.

Ben Dunlap: Uczeń przez całe życie

Mindfulness

Chodzi o bycie w chwili obecnej, bycie uważnym i ciekawym. Co się teraz dzieje? Co teraz widzisz? Może to oznaczać dostrzeżenie swoich myśli i uczuć i po prostu pozwolić im być takimi jakie są. Nic więcej. Nie trzeba robić nic więcej tylko być obecnym.

Wystarczy 10 uważnych minut | Andy Puddicombe